Recital pieśni Powstania Warszawskiego
Joanna Ewa Zaniewicz – śpiew
Ewa Pelwecka – fortepian

Zapraszamy serdecznie na spotkanie z piosenką, która brzmiała na barykadach najkrwawszego polskiego Powstania – walczącej Warszawy.

Słowa i melodie, które wybrzmią tym bardziej znacząco, gdyż będą śpiewane w Warszawie, praska strona stolicy też uczestniczyła w walce.

Zapraszamy Państwa na podróż z piosenką, która nie może równać się żadnej innej piosence. Powstały w 63 dni, niektóre z nich były wyłącznie wierszami, a dopiero współcześnie napisano do nich melodie, wiele z nich jednak to utwory oryginalnie powstańcze, takie jak pamiętali je i pamiętają je wciąż ocaleli Powstańcy.

Staraniem Muzeum Powstania Warszawskiego zostały spisane, uzgodniono najbardziej prawdopodobne wersje oryginałów i nagrano szczególny śpiewnik – śpiewnik PW.

Dzisiejsza wokalistka Joanna E. Zaniewicz miała zaszczyt brać udział w tych nagraniach w 2007 roku, a pieśni te zna od kołyski, zostały jej przekazane przez Dziadków, u których się wychowała i pielęgnowane były przez rodziców oraz wspaniałą polonistkę ze szkoły podstawowej i drużynę harcerską.

Dziś Joanna chce przekazać swoją miłość do polskiej pieśni patriotycznej następnym pokoleniom. Od 14 lat koncertuje promując w szczególności polskie patriotyczne pieśni i piosenki.

Z wykształcenia prawnik, dr kulturoznawstwa, PR-owiec, a od niedawna nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i muzyki. Z miłości do słowa, z upodobania do melodii powstawały te ważne dzieła, zapiski Tamtych Dni. Dziś wybrzmią w naszym Klubie Kultury Seniora, wierzymy, że włączą się Państwo aktywnie we wspólny śpiew, wszak dopiero we wspólnotowym śpiewie znajdujemy naszą przynależność do grupy, poczuć się jednym z … tym razem jednym z Polaków, warszawiaków – patriotą, tak jak każdy z nas to rozumie i czuje, można doznać jedności współbrzmienia.

Przy fortepianie zasiądzie znakomita pianistka, akompaniatorka Ewa Pelwecka, na co dzień pracująca z Artystami Teatru Wielkiego Opery Narodowej oraz studentami Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Przed nami muzyczna podróż do dawnej Warszawy. Powstańcze śpiewanie w zacisznym gronie, jak wtedy 78 lat temu. Przeniesiemy się w czasie wprost na barykady walczącej Warszawy.

„Śpiewnik powstańczy”Joanny Zaniewicz